Barselona’da Nerede Kalınır? - Piytu.com : Social Virals And Media Advertising bodrum escort paykasa
Menu

Barselona’da Nerede Kalınır?

Barselona’da nerede kalınır sorusu kendi imkanları ile Barselona‘ya seyahat edeceklerin akıllarına takılan ilk sorulardan. Siz de yakın bir tarihte İspanya‘nın dünyaca ünlü şehrine seyahat planlıyorsanız şehirle ilgili az çok bilgi sahibi olmakta fayda var. Eğer Avrupa’nın bu ünlü Katalan şehrine ülkemizden düzenlenen turlara katılarak gitmeyi planlyorsanız Barselona’da nerede kalınır diye düşünmenize gerek yok ama benim ısrarla tüm yazılarımda tavsiye ettiğim gibi, kendi seyahatinizi kendiniz organize ederek bu şehre gidecekseniz önemli bazı konuları bilmeniz gerekiyor.

Şehirde gezip görülecek yerlerle ilgili tüm detaylı bilgi ve fotoğrafları Barselona gezilecek yerler başlıklı yazımda anlatmıştım. Barselona’da nerede kalınır başlıklı bu yazımda ise İspanya’nın 2. büyük şehri olan Barselona’da konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler ve her bütçeye göre birbirinden popüler Barselona otel tavsiyelerim hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Barselona’da nerede kalınır yazısı netteki en kapsamlı Türkçe rehberlerden biri. Eğer konaklama yapılacak bölgeler yerine direkt otel tavsiyelerini okumak isterseniz alt bölümlere geçebilirsiniz ama bence yazıyı mutlaka detaylıca okuyun.

Barselona’da nerede kalınır?  Otel Tavsiyeleri

barselona konaklama haritası
Barselona’da nerede kalınır haritası.

Barselona şehri 10 ana bölgeye ayrılmış olsa Barselona’da nerede kalınır yazısı boyunca turistlerin en çok tercih ettiği, benim de tavsiye ettiğim 3 ana bölgeden bahsedeceğim. Bu bölgeler; Ciutat VellaEixample, Sant Marti. Bunlar dışında bir de şehrin merkezi kabul edilen Katalunya Meydanı hakkında bilgiler vereceğim.

Barselona'da nerede kalınır konum bilgileri
Barselona’da nerede kalınır rehberimizde ağırlık verdiğimiz 3 bölgeyi haritada görebilirsiniz. Şehirde gezip görülecek tüm önemli yerlerin çoğu bölgelerde yer alıyor.

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz üzere Katalunya Meydanı şehrin tam merkezinde bulunuyor. Barselona’nın eski yerleşim yeri olan Ciutat Vella altta, modern yeni yerleşim olan Eixample üst kısımda, plajları ile dikkat çeken Sant Marti ise şehrin doğusunda yer alıyor.

1. Katalunya Meydanı Çevresi

Barselona'da nerede kalınır plaça catalunya
Katalunya Meydanı çevresi, Barselona’da nerede kalınır rehberimizdeki en dikkat çeken bölgelerden.

Katalunya Meydanı ya da orijinal adı ile Plaça de Catalunya benim Barselona’da nerede kalınır diyenler için ilk tavsiyem. Ciutat Vella ve Eixample bölgelerinin sınırında yer alan meydan şehrin en popüler yerlerinden. Barselona gezilecek yerler listemizdeki çoğu yere kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan bu büyük yuvarlak meydan, popüler La Rambla Caddesi‘nin başlangıç noktasında yer alıyor.

Barselona’ya ilk kez giden ve kısıtlı zamanı olan gezginler için ideal bir konaklama noktası olan bu meydan gezilecek yerlere yakınlığı kadar ulaşım ağının da merkezi konumunda yer alıyor. Barselona Havaalanı’na ulaşım sağlayan Aeurobus otobüsleri bu meydandan kalkıyor. Toplu taşıma ile şehri rahatça gezmek isteyen gezginler çevredeki metro ve otobüs duraklarını kullanabilirler. Bunlar dışında Barselona’da çok etkin olan ve kullanmanızı tavsiye ettiğim hop on hop off turistik otobüsler yine bu meydandan geçiyor. Yani kısaca bu meydan şehrin ulaşım ağının merkezi gibi. Hem havaalanından otelinize geçerken hem de şehir içinde dolaşırken ulaşım konusunda çok rahat edersiniz.

Sahip olduğu tüm avantajlardan dolayı bu bölgede yer alan oteller diğer bölgelere göre biraz daha pahalı olsa da bence güzel bir araştırma ile bütçenize uygun oteller olabilirsiniz. Özetle Barsleona’da nerede kalınır diyenler ve şehir merkezinde bir tesis arayanlar ilk olarak bu bölgedeki otelleri inceleyebilirler.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim3★ Room Mate Pau, 3★ Atlantis by Atbcn, 4★ Catalonia Plaza Catalunya, 4★ H10 Universitat, 5★ Ohla Barcelona.

2. Ciutat Vella Bölgesi

la rambla caddesi çevresi barselona
Barselona’da nerede kalınır yazımızda dikkat çeken bir diğer yer olan La Rambla, şehrin en popüler noktalarından.

Barselona’nın en eski yerleşim yeri olan Ciutat Vella, Avrupa’nın en büyük tarihi bölgelerinden bir tanesi. Eski dar sokakları, Gotik kiliseleri, ufak kafe ve butikleri, müzeleri ve pazarları ile dikkat çeken bölge şehirde gezip görmeniz gereken birçok noktayı da sınırları içinde barındırıyor.

Ciutat Vella 5 bölgeye ayrılıyor, bunlar: Poblesec, El RavalBarri GoticRibera/Born ve Barceloneta. Her bölgenin de kendine has havası var. Barri Gotic ile El Raval arasında sınır oluşturan La Rambla Caddesi şehrin en ünlü gezi noktalarından bir tanesi. Ağaçlarla kaplı olan bu ünlü caddenin başlangıç noktası üstte tanıttığım Katalunya Meydanı iken bitiş noktası ise Kolomb Heykeli‘nin yer aldığı deniz kenarı. La Rambla Caddesi çevresinde konaklarsanız otelinizden dışarı adım attığınız an şehrin en hareketli noktasında kendinizi bulacaksınız. Tabi seyahatlerinde biraz daha sakinlik arayanlar için bu nokta biraz hareketli kalabilir.

Kelime anlamı “Eski Şehir” olan Ciutat Vella‘da yer alan El Raval restoran ve gece kulüpleri ile ünlüyken Barceloneta ise kumsalı ve birbirinden güzel balıkçı restoranları ile dikkat çekiyor. Barri Gotic ise şehrin en eski yerleşim yeri. Bu noktada yer alan tesisler biraz daha eski ama otantik binalarda yer alıyor. Kısacası hem merkezi, hem de şehrin havasını en iyi yaşayabileceğim yer neresi diyenler için Barselona’da nerede kalınır rehberimde tavsiyem Ciutat Vella bölgesi.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim3★ Andante Hotel, 3★ Ciutat de Barcelona, 4★ Catalonia Catedral, 4★ Petit Palace Boqueria Garden, 5★ Eurostars Grand Marina Hotel GL.

3. Eixample Bölgesi

eixample barselona konaklama
Eixample, Barselona

Katalanca kelime anlamı “genişleme” olan Eixample, adından da anlaşılacağı üzere Ciutat Vella’nın artık dar gelmesi sonucunda 19. yy sınırlarında şehir duvarları yıkılmış ve yeni yerleşim bölgeleri açılarak bu bölge oluşturulmuş. Katalunya Meydanı‘nın kuzeyinde yer alan bu bölge Barselona’nın modern kesimi olarak gösteriliyor. Gezilecek yerlere yakınlığı, tarz sahibi yapıları, şehre değer katan Gaudi yapıları, restoranları, kafeleri ve alışveriş imkanları ile Barselona’da nerede kalınır, hem merkezi hem modern bir yer olsun diyenlere bu bölgeyi tavsiye ederim.

Barselona’da gezip görmeniz gereken en önemli noktalardan olan Sagrada Familia, Casa Mila ve Casa Batllo gibi eserleri sınırları içinde bulunduran Eixample özellikle planlı yapısı ile dikkat çekiyor. Bu bölgede yer alan tüm binada kuş bakışı bakıldığında aynı arı petekleri gibi gözüküyor. Aynı zamanda Barselona’da alışveriş yapabileceğiniz en ünlü caddelerden olan Passeig de Gracia da yine burada yer alıyor.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim3★ Room Mate Emma, 3★ Caledonian, 4★ Hotel Vueling Bcn by HC, 4★ Hotel Balmoral, 5★ El Palace Barcelona.

4. Sant Marti Bölgesi

Barselona'da nerede kalınır sant marti
Sant Marti, Barselona’da deniz tatili planlayan gezginler için güzel bir bölge.

Geçmişin endüstri, günümüzün ise modern, popüler iş ve yaşam merkezi olan Sant Marti şehrin doğusunda yer alıyor. Villa Olimpica, Poblenou ve Diagonal Mar gibi bölgelere ayrılan bu semt özellikle plajları ile dikkat çeken bir yer. Yani Barselona seyahatinizde yalnızca kültürel bir gezi değil de deniz tatili de düşünüyorsanız bu bölge sizin için güzel bir seçenek olabilir. Zaten bölgede yer alan metro ve otobüs duraklarına yakın bir konumda konaklarsanız Katalunya Meydanı gibi merkezi yerlere toplu taşıma ile kolayca ulaşabilirsiniz. Barselona’da nerede kalınır, biraz daha uzakta sessiz, sakin ve deniz tatili için uygun bir yer olsun derseniz size bu bölgeyi tavsiye edebilirim.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim3★ Catalonia Sagrada Familia, 4★ Capri by Fraser Barcelona, 4★ Novotel Barcelona City, 4★ Hotel SB Diagonal Zero Barcelona 4* Sup, 5★ The Level at Melia Barcelona Sky.

5. Barselona’da Şehir İçi Ulaşım

Barselona konaklama şehir içi ulaşım

Barselona’da nerede kalınır rehberinde biraz da şehir içi ulaşımdan bahsetmek istiyorum, konaklama bölgenizi seçerken faydalı olabilir.

Yürüme: Barselona ufak bir şehir olmasa da gezilecek yerler genellikle Ciutat Vella ve Eixample bölgelerinde yer alıyor. Eğer otelinizi bu iki bölgeye de yakın, Katalunya Meydanı gibi bir yerden ayarlarsanız tatiliniz boyunca birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Hatta şehrin güzel Akdeniz iklimini düşünürsek bir çok mevsim yürüyerek gezmek ayrıca zevkli olacaktır.

Metro: Eğer şehirde kısıtlı vaktiniz varsa ya da yürümek istemezseniz şehirdeki metro hattını kullanabilirsiniz. Yukarıda tanıttığım tüm semtlerde metro durakları var. Böylece şehirde gezip görülecek yerlere metro ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Hop on hop off: Barselona’da çok etkin çalışan bir hop on hop off otobüs ağı var. Eğer otelinizi Katalunya Meydanı, Diagonal Bulvarı gibi hop on hop off otobüs rotası üzerinde, duraklara yakın bir yerde ayarlarsanız Parc Guell, Montjuic, Poble Espanyol, Nou Camp Stadyumu gibi ulaşım zor olduğu önemli gezi noktalarına bu otobüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Havaalanı otobüsleri: Barselona Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım sağlayan Aerobus adındaki otobüslerin merkezdeki ulaşım noktası Katalunya Meydanı. Eğer elde bavul şehir içinde oradan oraya gitmek istemezseniz otelinizi meydana yakın bir yerden ayarlayın.

Barselona Otel Fiyatları ve Rezervasyon

barselona otel fiyatları

Barselona’da nerede kalınır rehberinde gelelim önemli konulardan birine, otel fiyatlarına…

Fiyatlar: Barselona’da otel fiyatları Avrupa ortalamasında diyebilirim. Paris ve Roma otel fiyatları ile Amsterdam otel fiyatları arasında sayılabilir. Merkezde 3 yıldızlı tesisler 75-125 Euro, 4 yıldızlı tesisler 80-200 Euro, 5 yıldızlı tesisler ise 150+ Euro seviyelerinde. Tabi bu fiyatlar genellikle Mayıs-Ekim döneminde üst sınırlarda, sezonun bittiği diğer aylarda ise alt sınırlarda oluyor. Ayrıca otel rezervasyonunuzu “iptal edilemez” şekilde ayarlarsanız günlük “10-30 Euro” arasında ucuza rezervasyon yapabilirsiniz.

Vergi: Barselona otel fiyatlarına %10 KDV dahil. Ayrıca check in esnasında oteller sizden gecelik kişi 1,21 € şehir vergisi tahsil ediyor.

Kahvaltı: Otellerdeki kahvaltı seçenekleri biz Türkler için bence gayet yeterli. Eğer rezervasyonunuzu “kahvaltı hariç” yaparsanız kişi başı günlük otel kalitesine göre 6-20 Euro kahvaltı ücreti ödemeniz gerekli. Bu yüzden ekonomik konaklamak için otelinizi mümkün olduğunda “kahvaltı dahil” ayarlamaya çalışın.

Rezervasyon: Barselona’da nerede kalınır yazımızın bir diğer önemli konusu otel rezervasyonu. Ben uzun yıllardır otel rezervasyonumu internetin en popüler rezervasyon sitesi olan Booking.com‘dan yapıyorum ve okuyucularıma da bu siteyi tavsiye ediyorum. Bu site ile yapacağınız rezervasyonlarınızı konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz, hatta ödemenizi otelde de yapabilirsiniz.

Barselona Otel Tavsiyem: 4★ Hotel Balmoral

Barselona otel tavsiyesileri Hotel Balmoral

Hotel Balmoral benim ilk Barselona gezimde konakladığım ve bu yüzden ikinci gezimde de kısıtlı zamandan dolayı çok fazla araştırma yapmadan gözü kapalı tekrar tercih ettiğim bir tesis. Bu nedenle Barselona’da nerede kalınır rehberimize otel tavsiyesi olarak ilk bu tesisi yazmak istedim. Üstelik bu tesis konum olarak diğer otel tavsiyelerime nazaran biraz daha ekonomik.

Booking.com’da yaklaşıık 1000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,3 gibi çok yüksek bir puana sahip tesis Diagonal Metro İstasyonu’na ve Passeig de Gràcia Bulvarı‘na 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Havaalanı otobüsleri ile önce Plaça de Catalunya Meydanı’na gidip buradan da 1 metro durağı uzaklıktaki otele kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca hemen yakın konumda hop on hop off turistik otobüslerin de durağı var. Barselona ulaşım rehberi yazımda da bahsettiğim gibi şehirde bu turistik otobüs kullanımı oldukça fazla. Otel yanında bu otobüslerin durağı olması güzel bir artı. Kısacası otel ulaşım bakımından rahat bir konumda.

Ben konaklama yaptığım dönemde otele çift kişilik oda için otele gecelik 110 Euro gibi bir rakam ödedim. Yalnız Barselona’da nerede kalınır yazısını hazırladığım dönemde otelin fiyatlarını tekrar kontrol ettim ve kış dönemi için gecelik 80 Euro gibi ekonomik rakamları bile gördüm. Kısacası bu tesis, tekrar Barselona’ya gidecek olsam ilk göz atacağım otellerden biri olur. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Barselona için diğer otel tavsiyelerim

Ben Hotel Balmoral‘dan iki seferde de memnun ayrılmış olsam da Barselona’da nerede kalınır rehberini hazırlarken sanki ilk kez şehre gidecekmiş gibi tüm otelleri sil baştan tekrar inceledim. Otel araştırması yaparken otellerin merkezde yer alıyor olmasına, yüksek ziyaretçi beğeni puanına sahip olmasına ve uygun fiyatlı olmasına özen gösterim. İşte Barselona seyahatinde konaklama yapabileceğiniz, şehrin en popüler otelleri:

3★ Room Mate Pau

Barselona otel tavsiyesi Room Mate Pau

3 yıldızlı Room Mate Pau Booking.com’da yaklaşık 2500 değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 9,1 gibi muazzam puan almış bir tesis. Otel şehrin tam kalbinde, Katalunya Meydanı‘nın çevresinde yer alıyor. Bu tesiste konaklayarak hem şehirdeki gezilecek yerlere hem de havaalanı servisi, metro gibi ulaşım ağına yakın olabilirsiniz. Şehrin en iyi fiyat/fayda oranına sahip bu modern tasarım otelini daha detaylı incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Room Mate Emma

Barselona otel tavsiyesileri Room Mate Emma

Eixample bölgesinde yer alan 3 yıldızlı Room Mate Emma 10 üzerinden 8,8 puan almış güzel bir tasarım oteli. Diagonal Metro İstasyonu’na 100 m uzaklıkta yer alan tesis ulaşım konusunda gezginlere büyük avantaj sağlıyor. Barselona’nın alışveriş caddesi Passeig de Gracia tesise yürüyerek 5, Plaza Catalunya ise 15 dakika uzaklıkta. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Andante Hotel

Barselona otel tavsiyesi Andante Hotel

Barselona‘nın en önemli caddesi La Rambla‘ya 350m, plaja ise yürüme mesafesinde yer alan 3 yıldızlı Andante Hotel sahip olduğu konum ile dikkat çeken bir otel. Yaklaşık 5000 fazla değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,6 gibi muazzam bir beğeni puanına sahip otele Drassanes metro istasyonu da çok yakın. Barselona’da nerede kalınır, hem ekonomik hem merkezi bir tesis olsun diyenler bu tesise göz atabilirler. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Vueling Bcn by HC

Barselona otel tavsiyesileri Hotel Vueling Bcn by HC barselona

Urgell ve Universitat metro istasyonlarına 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan Hotel Vueling Bcn by HC 4 yıldızı güzel bir tesis. Şehrin en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesis ziyaretçilerine yüzme havuzu, ücretsiz wi-fi gibi hizmetleri ziyaretçilerine sunan otelin her odasınında farklı bir tema işlenmiş. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Capri by Fraser Barcelona

Barselona'da nerede kalınır Capri by Fraser

Capri by Fraser Barcelona, şehrin doğusunda yer alan Sant Marti bölgesinde plaja yakın bir konumda yer alan 4 yıldızlı güzel bir tesis. 3000‘den fazla ziyaretçinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda 10 üzerinden 8,7 gibi güzel bir puana sahip olan tesisin hemen yakınındaki metro istasyonu ile Katalunya Meydanı başta olmak üzere gezilecek yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hem plajlar bölgesine hem de tarihi yerlere yakın bir bölgede konaklamak isteyenler bu popüler tesise göz atabilirler. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Catalonia Plaza Catalunya

Barselona'da nerede kalınır Catalonia Plaza Catalunya

Barselona’da nerede kalınır yazısındaki sıradaki otel tavsiyem yine şehrin tam kalbinde, Katalunya Meydanı’nda yer alan 4 yıldızlı Catalonia Plaza Catalunya, Modernist tarzda bir binada hizmet veren otel en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerinden. Hem gezilecek yerlere hem de ulaşım ağına yakınlığı ile dikkat çeken tesis merkezi, kaliteli bir tesiste konaklamak isteyenler için çok ideal bir seçenek. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Petit Palace Boqueria Garden

Barselona'da nerede kalınır Petit Palace Boqueria Garden

Barselona’nın en popüler caddesi olan La Rambla üzerinde yer alan Petit Palace Boqueria Garden 4 yıldızlı güzel bir tesis. 4000’den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 8,6 gibi yüksek bir puana sahip tesis  La Boqueria Pazarı‘nın yanında, tarihi 19. yüzyıla dayanan bir binada hizmet veriyor. Otelin hemen yanında yer alan Liceu metro istasyonu ile ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Barselona’nın Gotik kısmında yer alan bu otel özellikle gezilecek yerlere, plaja ve Eski Şehir sokaklarına yakın konumda konaklamak isteyenler için çok güzel bir tesis. Bu nedenle Barselona’da nerede kalınır rehberimizde en dikkatimi çeken tesislerden bir tanesi bu. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ Eurostars Grand Marina Hotel GL

Barselona'da nerede kalınır Eurostars Grand Marina Hotel GL

Barselona seyahatinizde biraz daha kaliteli, 5 yıldızlı bir otelde konaklamak isterseniz muhteşem bir konuma sahip olan olan Eurostars Grand Marina Hotel GL oteline göz atabilirsiniz. Şehrin en önemli caddesi La Rambla‘nın sonunda, sahilde yer alan bu tesis hem en ünlü gezi noktalarına hem plaja hem de metro istasyonuna yakın bir konumda yer alıyor. Sahip olduğu konum ve lüks konaklama imkanlarına rağmen fiyatı da çok abartılı yüksek değil. Normalde gecelik çift kişilik konaklama ücreti 200 Euro civarı gösterilse de indirimlerle 125 Euro gibi güzel rakamlara da oda bulmanız mümkün. Bu yönü ile tesis Barselona’nın en iyi fiyat performans oranına sahip otellerinden biri olarak gösteriliyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Barselona’da nerede kalınır yazısı boyunca şehirde konaklama yapılacak tüm bölgeler hakkında önemli bilgiler ve çeşitli otel tavsiyeleri hakkında notlar paylaştım. Barselona seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm diğer bilgileri Barselona gezi rehberi, Barselona gezilecek yerler, Barselona’da ne yapılır ve Barselona ulaşım rehberi gibi yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote
[Total: 0    Average: 0/5]

Categories:   Gezi Rehberi

Comments

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.