cratosslot bodrum escort
Gezi Rehberi

Barselona’dan Ne Alınır?

İspanya’nın başkenti İspanya hem tarihi yapıları, hem gurmeler için onlarca sıra dışı lezzeti hem de alışveriş tutkunları için benzersiz ürünlerin bulunabileceği mağazalar ve pazarlarıyla bir cevher. Euro kurunun son dönemde yükselmesinden dolayı TL olarak para kazanan bizler için alışveriş biraz zor ancak bu kente yapacağınız seyahatten eli boş dönmek istemeyeceğinize emin olabilirsiniz. O yüzden az veya çok bir bütçe mutlaka ayırmanızı tavsiye ederim. Yakında modernizmin başkentine seyahat edecek olup da Barselona’dan Ne Alınır diye düşünenler için rehber tadında yazmaya çalıştığım bu yazıda sizlere kente özgü ürünlerden bahsetmek istiyorum öncelikle. Bunun dışında dünyanın her yerinde bulmak mümkün olsa da özellikle Barselona’dan alınması gereken ürünlerden de bahsedeceğim.

Tabii ki “Barselona’dan ne alınır?” derken, “bunlar nereden alınır” diye düşünüyor da olabilirsiniz. Şehrin ana caddesi Las Ramblas zaten bir alışveriş, eğlence ve sosyalleşme merkezi. Bunun dışında deniz kıyısındaki Barceloneta, Gothic Quarter, biraz daha lüks bir bölge olan Eixample ve daha onlarca bölge ve cadde Barselona alışveriş hayatının nabzının attığı yerlerden. Ancak bu konuda daha detaylı yazımı Barselona’da Nerede Alışveriş Yapılır yazısında okuyabilirsiniz.

Barselona’dan Ne Alınır? Hediyelik Eşyalar

Barselona'dan ne almalı?

Barselona’dan ne alınır diye düşünürken aslında konuya “bu kenti dünyada neler öne çıkarıyor” diye bakmak en doğrusu. Sanırım şehrin futbol kulübü FC Barcelona’yı tanımayanınız yoktur. Akdeniz, Arap ve Avrupa mutfağının özgün bir karışımı olan yemek kültürü de gurmeler için benzersiz bir deneyim. Bunun yanında ülkenin moda sektörüne belirgin bir şekilde yön verdiğini de unutmamak lazım. Bu durumda Barselona’dan alınabilecek hatıra veya hediyelik eşyaları; gastronomi ürünleri, hazır giyim ve moda ürünleri ve lisanslı Barça ürünleri olarak 3 ana başlıkta toplayabiliriz. Detayları ise geliyor…

1. Zeytinyağı

Barselona'dan ne alınır zeytinyağı

Dünyanın en büyük zeytinyağı ihracatçısının İspanya olduğunu biliyor muydunuz? Gurmeler veya gurme arkadaşı olanlar, gittiği yerlerin yerel lezzetlerine meraklı olanlar için ideal bir alışveriş objesi zeytinyağı. Ülkenin önemli ihracat kalemlerinden biri olan zeytinyağı saf veya bitkisel aromalarla zenginleştirilmiş olarak satılıyor ve hemen her boyda bulabilirsiniz.

Hatta özellikle onlarca zeytinyağı inceleyip farklı seçenekler de görmek isterseniz Gracia’daki Oli Sal’a uğramanızı öneririm. Adresi: Travessera de Gracia, 170, Barselona

2. Safran

Barselona'dan ne almalı safran

Safran’ın Ortadoğu ve Hindistan’a özgü bir baharat olduğunu düşünenlerden misiniz? Eğer öyleyse, yanılıyorsunuz. Paella’nın en önemli malzemelerinden olan Safran kentteki gurme dükkanlarında da bolca bulunuyor. Ve eğer Barselona mutfağını, özellikle de Paella gibi bir lezzeti evde yapmayı düşünüyorsanız safranı da Barselona’dan almalısınız. Çok pahalı bir baharat olmasından dolayı 20-30-50 gram gibi az miktarlarda satılan safran hem kendinize hem de sevdiklerinize alabileceğiniz özgün bir Barselona hediyesi.

3. Turron

barselona tatlısı turron hediye

Aslında bir Noel şekerlemesi olan Turron Barselona’da hemen her mevsim satılıyor. Temelde yumuşak ve sert olarak iki çeşidi olan Turron, kullanılan badem, fındık veya ceviz gibi malzemelere ve karamel, bal gibi tatlandırıcılara göre de onlarca alt çeşide ayrılıyor. Turistik mağazalarda genellikle yumuşak ve sert olanlardan karma bir kutu yapılarak satılan Turron’ları Barselona’nın hemen her yerinde bulabilirsiniz. Ancak ben size çok beğendiğim iki yer önermek istiyorum:

  • Eixample’deki Torrons Vicens; Carrer Consell de Cent, 308, Barselona adresinde,
  • El Born’daki Patisseria Brunells; Carrer de Princesa, 22, Barselona adresinde.

4. Cava veya Vermut

Barselona'dan ne alınır cava

Alkollü içecek tüketiyorsanız Barselona’dan ne alınır diye uzun uzun düşünmenize gerek yok. Vermut ve Cava bu şehirde bulabileceğiniz en özel içeceklerden.

Daha aromalı ve biraz ağır bir kırmızı şarap olan Vermut şehrin yemek kültüründe çok önemli bir yer kaplıyor. Sıcak bir Pazar öğleden sonrası veya akşam yemeklerinde tüketebileceğiniz Vermut’u herhangi bir şarap mağazasında bulabilirsiniz ancak ben size “Bodega” olarak bilinen, mağazanın kendi vermut markasını sattığı yerleri öneririm. Bu şekilde alacağınız ürünle ilgili detaylı bilgi de edinebilirsiniz. Hatta size tavsiyem;

  • El Born’daki Bodega Maestrazgo; Sant Pere Mes Baix, 90, Barselona

Cava ise Katalanlar’ın şampanyası diyebilirim. Bölgenin yemek kültüründe önemli yeri olan Cava’nın Brut Extra adıyla bilinen türü, hiç şeker içermemesi, kuru ve sert bir içimi olması sebebiyle özellikle tavsiye edebileceğim bir hediyelik. Üstelik fiyatları da son derece uygun. Barselona’nın herhangi bir bölgesinde 15 – 20 Euro aralığında gayet kaliteli bir Cava blabilirsiniz.

5. Espardenye

Barselona'dan ne alınır Espardenye

Kadın ve erkekler için yazlık terlik olan Espardenye’lerin tarihi 13. YY’a kadar uzanıyor. O dönemde tarlada çalışan işçilerin giydiği ve terliği bileğe bağlayan bağcıklardan oluşan bu geleneksel ürün bugün hem kadın veya erkek hem de unisex olarak onlarca farklı renkte ve desende bulunabiliyor. Hatta espadril dediğimiz yazlık ayakkabılar da bu terliklerden türeyerek tanınmış. Barselona’dan ne alınır sorusuna özgün bir cevap arıyorsanız mutlaka bir çift Espardenye edinmelisiniz. Bunun için en iyi adres ise Gothic Quarter’da yer alan La Manual Alpargetera. Adresi ise; Carrer Avinyo, 7, Barselona.

6. Tasarım Ürünleri (Hazır Giyim, Ayakkabı)

barselona'dan ne alınır rehberi hazır giyim

Haute Couture’de çok iddialı olmasa da Barselona, hatta genel olarak İspanya, ayakkabı ve hazır giyimde Mango, Zara, Camper, Desigual gibi markalarıyla öne çıkan bir yer. Üstelik sıra dışı tasarımcıların mağazalarının da yoğun olduğu, kimsede olmayan özgün ürünleri de bol bol bulabileceğiniz bir şehir. Hatta sadece ülkemizde değil, tüm dünyadan hazır giyim sektöründe yer alan pek çok tasarımcının Barselona ve şehrin yaşattığı trendlerden sıkça esinlendiği söylesem abartmış olmam sanırım.

Dolayısıyla hem zincir mağazaları hem küçük butikleri, Barselona’ya gittiğinizde mutlaka görmelisiniz. Hatta özellikle sıradışı tasarımlar arıyorsanız Gracia ve El Born Bölgesi’ni gezmenizi öneririm.

Barselona’da Nerede Alışveriş Yapılır yazısında ise çok daha detaylı olarak bu tarz ürünleri nerelerde bulabileceğinizden bahsettim. İlgilenenler tüm adresler bulabilir.

7. Barça Lisanslı Ürünleri

barselona forması hediye

Barselona’nın dünyaya bir başka hediyesi de, Barça adıyla anılan futbol kulübü. Eğer bir futbol fanıysanız veya Barça’ya hayranlık duyan bir futbol sever tanıdığınız varsa Barselona’dan ne alınır sorusunun cevabı sizin için çok basit. Şehirde 3 tane resmi Barselona Futbol Kulübü mağazası var ki bir tanesi de Sagrada Familia yakınlarında. İsterseniz Barça logolu herhangi bir ürün, isterseniz kendinizin veya sevdiğiniz birinin adı bastırılmış forma… Seçenekler sonsuz. Eğer futbolla ufacık bir ilginiz varsa bu Barça ürünlerini yerinde bulabileceğiniz bu fırsatı kaçırmamalısınız. Adresler ise;

  • Carrer de Mallorca, 406, Barselona, İspanya (Sagrada Familia yakınlarındaki)^,
  • Ronda de la Universitat, 37, Barselona, İspanya (şehir merkezinde).

8. Gaudi’nin Kopyaları

Barselona'dan ne alınır gaudi süsler

Gaudi Barselona olmadan, Barselona da Gaudi olmadan düşünülemiyor. Bu dahi mimar ve büyüleyici şehir birbirine sıkıca bağlı. Dolayısıyla Barselona’dan ne alınır diye düşünürken Gaudi eserlerinin (Sagrada Familia, Casa Battlo, La Pedrera gibi) minik birer kopyası veya herhangi bir süs eşyasının Gaudi çizgileri ve renkleriyle süslendirilmiş hali tam olarak özgün bir alışveriş objesi olacaktır. Hatta  Casa Battlo gibi renkli seramiklerle süslenmiş kurbağa heykellerini özellikle tavsiye ederim. Bu tarz hatıra eşyalarını Las Ramblas, Plaza Katalunya, Gothic Quarter, El Born veya El Raval’daki hediyelik eşya mağazalarının hemen hepsinde bulabilirsiniz.

9. Hediyelik Eşyalar

barselona hediyelik eşya alışveriş

Magnetler, biblolar, rengarenk küçük ahşap kutular, Katalan – İspanyol gerilimine son derece esprili yaklaşan baskılı ürünler, poster ve resimler ile her türlü süs eşyasını Barselona’nın tüm turistik bölgelerinde bulabilirsiniz. Fiyat olarak da son derece avantajlı olan hediyelik eşyaların çoğunluğu Çin üretimi ancak yine de Barselona’ya özgü. Düşük bir bütçeyle hem kendinize hem de seviklerinize anı olabilecek ürünler arıyorsanız kente yayılmış hediyelik eşya mağazalarını gezmenizi öneririm. Üstelik bu tarz mağazaları gezmek, alışveriş yapmayacaksanız bile, son derece keyifli.

Yeri gelmişken belirteyim, Barselona’da bulabileceğiniz en özgün süs eşyası “caganer” adı verilen ve bir Noel geleneği olan küçük bir adam heykeli. Açıklaması zor ancak deneyeceğim; bir adamın büyük tuvalet ihtiyacını gidermek üzere hafifçe eğildiği biblolar olan caganer, aslında tüm insanların eşit olduğunu, herkesin aynı ihtiyaçlara sahip olduğunu simgeliyor. Özellikle Noel öncesinde her yerde yoğun olarak görebileceğiniz caganer biblolarını başka zamanlarda da hediyelik eşya mağazalarında bulabilirsiniz.

Şehirde konaklama yapacağınız otelinizi kendinize seçecekseniz otel tavsiyelerimizi Barselona’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Gezip görülecek yerlerle ilgili tüm detaylar ise Barselona gezilecek yerler yazımızda…

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

About the author

tigasan

Leave a Comment

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.