Floransa’da Nerede Kalınır? - Piytu.com : Social Virals And Media Advertising bodrum escort paykasa
Menu

Floransa’da Nerede Kalınır?

Kuzey İtalya‘daki Toskana Bölgesi‘nin başkenti olan Floransa, Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden bir tanesi. Arno Nehri çevresine kurulu olan ve adeta bir açık hava müzesi havasındaki bu ufak ama popüler şehre ülkemizden giden gezgin sayısı bir hayli fazla. Floransa’ya ülkemizden düzenlenen turlara katılarak gidebileceğiniz gibi benim her yazımda ısrarla tavsiye ettiğim şekilde, yani kendi seyahat programınızı kendiniz yaparak da gidebilirsiniz. Tabi bu durumda aklınıza takılacak ilk soru doğal olarak “Floransa’da nerede kalınır?” sorusu olacaktır.

İtalyan Rönesansının doğum yeri alan, ülkenin en önemli turizm merkezlerinden olan Floransa hakkında tüm detaylı bilgileri Floransa gezi rehberi ve Floransa gezilecek yerler başlıklı yazılarımda okuyabilirsiniz. Floransa’da nerede kalınır yazım boyunca şehirde konaklama yapılabilecek tüm detaylı bölgeler hakkında detaylı bilgiler verip her bütçeye göre birbirinden popüler Floransa otel tavsiyesi vermeye çalışacağım. Uzatmadan detaylara geçelim.

Floransa’da nerede kalınır? Otel Tavsiyeleri

Floransa'da nerede kalınır bölge tavsiyeleri
Floransa’da nerede kalınır? haritası. Konaklama yapılabilecek bölgeler

Bir dönem Avrupa’nın en önemli politik, kültürel ve sanatsal merkezi olan Floransa aslıda çok ufak bir şehir. Bir baştan bir sonra yürüyerek en fazla yarım saatte gitmek mümkün. Bu tip gezilecek yerlerin birbirine çok yakın olduğu, yürüyerek her yerin gezilebileceği şehirleri ben ayrı seviyorum.

Floransa ufak bir şehir olsa da yine de Floransa’da nerede kalınır yazısı boyunca şehri birkaç parçaya bölüp bu bölgeler hakkında bilgiler vereceğim. Floransa’da konaklama yapılabilecek bana göre 4 temel bölge var. Bunlar; şehrin tarihi merkezi sayılan Duomo ve Signoria Meydanı çevresi, şehrin ana tren istasyonu olan Santa Maria Novella istasyonu ve çevresi, merkezin doğusunda kalan Santa Croce bölgesi ve nehrin güneyinde kala Oltrarno bölgesi.

1. Tarihi Şehir Merkezi: Duomo ve Signorio Meydanı Civarı

Floransa'da nerede kalınır bölgeleri floransa merkezi
Floransa’nın tarihi kent merkezi, Signoria Meydanı

Floransa’da nerede kalınır yazımızda konaklama için ilk bölge tavsiyem tarihi şehir merkezi kabul edilen Duomo ve Signoria Meydanları ile bu meydanlara çıkan sokaklardan oluşan bölge. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu bölge şehrin en önemli bölümü, haritayı açtığımızda şehrin tam merkezi. Yüzyıllar boyunca Floransa’nın dini ve sosyal hayatının attığı bu bölge günümüzde birbirinden güzel restoran, otel, kafe ve hediyelik eşya dükkanını sınırları içinde barındırıyor. Tabi Floransa gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli tarihi yapı, meydan, kilise ve müze de yine bu bölgede ya da bu bölgeye kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

Floransa atmosferini en iyi yaşayabileceğiniz bu bölgede dar sokaklarda gezerken kendinizi bir anda adeta açık hava müzesi şeklindeki Signoria Meydanı‘nda bulurken biraz daha dolaşırsanız kendinizi şehrin simgesi kabul edilen Floransa Katedrali‘nin olduğu Duomo Meydanı‘nda bulabilirsiniz. Bu bölgede konaklamanın en büyük artısı şehrin tam kalbinde konaklayıp istediğiniz her yere en fazla 15-20 dakikada yürüyerek ulaşabilmeniz. Olumsuz noktası ise otel fiyatlarının diğer bölgelere nazaran biraz daha yüksek olması. Eğer Floransa’dan sonra trenle Venedik, Milano ya da Roma’ya gidecekseniz ya da günübirlik Pisa turu vb düşünüyorsanız tren istasyonuna yürüme mesafesinde olmak güzel bir artı olacak. Tüm bunları düşündüğümüzde Floransa’da nerede kalınır, en merkezi bölge neresi diyenler için ilk tavsiyem burası.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim: 3★ Hotel del Corso, 3★ Hotel della Signoria, 4★ Hotel Spadai, 4★ FH Hotel Calzaiuoli, 5★ Rocco Forte Hotel Savoy.

2. Santa Maria Novella Tren İstasyonu çevresi ve San Lorenzo

Floransa SMN Tren İstasyonu ve çevresinde konaklama
Şehrin simge yapılarından olan Santa Maria Novella Bazilikası, tren istasyonunun hemen önünde yer alıyor.

Floransa’da nerede kalınır rehberimizdeki 2. bölge tavsiyem Floransa’nın ana tren istasyonu Santa Maria Novella Tren İstasyonu‘nun çevresi ve istasyonun kuzeyinde kalan San Lorenzo bölgesi.

Arno Nehri’nin kuzeybatısında yer alan bu bölgenin en büyük avantajı ulaşım ağına yakın olmanız. Eğer siz de bizim yaptığımız gibi Floransa’ya İtalya içinde gezerken trenle gitmeyi planlıyorsanız yolculuğunuz şehrin ana tren istasyon olan Santa Maria Novella’da sonlanacak. Tabi havaalanından merkeze geldiğinizde ya da trenle günübirlik Pisa turu planınız varsa yine bu istasyonu kullanmanız gerekecek. Elde bavullarla şehrin kalabalık ve dar sokaklarında gezmek istemezseniz otelinizi istasyona yakın bir konumda ayarlayabilirsiniz. Zaten garın olduğu bu bölgeden yürüyerek tarihi şehir merkezi sayılan Duomo ve Signoria Meydanları‘na 10 dakikada ulaşmanız mümkün.

Tren istasyonunun çevresinde birçok güzel ve ucuz kafe, restoranı, otel bulunuyor. Tabi bölgede birçok kaliteli tesis de var. Ben kendi seyahatimde Floransa’da nerede kalınır araştırması yaparken tren istasyonu çevresinin geceleri çok tekin olmadığını okudum. Lakin bu uyarıları çok kafaya takmadım ve istasyon çevresinde konakladığım 2 gecede de herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Bu yüzden bu tip bilgiler okursanız ön yargılı olmayın. Zaten farın güneyinde, Duomo‘ya bakan yeri oldukça merkezi.

Santa Maria Novella İstasyonu’nun kuzeyinde kalan San Lorenzo ise Floransa’nın bir diğer popüler noktası. Burada yer alan Mercato Centrale pazarı, şehrin en hareketli alışveriş noktası. Özetle Floransa’da nerede kalınır diyenler için benim en gözde bölgem burası. Hem tarihi meydanlara, müzelere, kiliselere hem de ulaşım ağına yakın olmasından dolayı siz de bu bölgedeki tesislere göz atabilirsiniz.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim: 3★ Hotel Burchianti, 3★ Hotel Alba Palace, 4★ Grand Hotel Minerva, 4★ c-hotels Ambasciatori, 5★ Hotel Montebello Splendid.

3. Santa Croce Çevresi

Floransa Santa Croce bölgesinde konaklama, otel tavsiyeleri
Kentin bir diğer ikonik yapısı olan Santa Croce Bazilikası ise adını taşıdığı bölgede yer alıyor.

Floransa şehir merkezinin doğusunda yer alan Santa Croce, kafe ve restoranlar, pazarlar, butikler, dükkanları ile çevrili bir yer. Kimilerine göre Floransa’nın gerçek havasını yaşayabileceğiniz yeri olan Santa Croce’den yürüyerek merkeze 10-15 dakikada ulaşmanız mümkün. Santa Croce sınırlarına yakın “Via dei Benci” gece hayatının en ünlü merkezlerinden bir tanesi. Bölgedeki sokaklarda gece dolaşırken parti veren öğrencilerle karşılaşabilirsiniz. Özetle burası merkeze yürüme mesafesinde yer alan, diğer noktalara göre nispeten daha sakin bir yer. Floransa’da nerede kalınır diyenler için burayı belki tavsiye ettiğim yer olarak değil ama güzel bir seçenek için ekleyebilirim.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim: 3★ Hotel La Casa di Morfeo, 3★ Hotel Cardinal of Florence, 4★ Hotel Balestri, 4★ Plaza Hotel Lucchesi, 5★ Relais Santa Croce by Baglioni Hotels.

4. Oltrarno

Floransa'da nerede kalınır oltrarno

Arno’nun karşı kıyısı” anlamına gelen Oltrarno aynı kelime anlamı gibi nehrin diğer tarafında, merkezin güneyinde yer alıyor. 14. yüzyılda inşa edilen şehir surlarının içinde kalan bu bölge Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri gibi şehrin en hareketli noktalarına yakın. Yerel kültürü en fazla hissedebileceğiniz yerlerden olan Oltrarno, özellikle merkezden ve kalabalıktan uzak ama merkeze yine de yakın, yerel halkla iç içe olmak isteyenler için güzel bir seçenek. Ayrıca bu bölgede yer alan “Piazza Santo Spirito” hareketli gece ile ünlü. Bölgede birçok pub, restoran ve eğlence kulübü var.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim: 3★ Hotel La Scaletta, 4★ Hotel Pitti Palace al Ponte Vecchio, 5★ Hotel Lungarno.

Floransa’da Şehir İçi Ulaşım

Floransa'da nerede kalınır, tavsiyeler

Yazı başında da belirttiğim gibi Floransa genel olarak ufak bir şehir. Merkezden bir çok önemli noktaya yürüyerek çok rahat ulaşabilirsiniz. Biraz uzakta kalan yerlere ise otobüs ya da tramvaylarla rahatça ulaşabilirsiniz. Eğer otel seçiminizi tren istasyonuna yakın konumda seçerseniz hem şehre ulaşımda hem de şehir içinde gezerken sıkıntı yaşamazsınız.

Floransa Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Floransa'da nerede kalınır, otel fiyatları

Floransa’da nerede kalınır rehberimizin en önemli konularının başında otel fiyatları geliyor. Floransa’da otel fiyatları Roma’dan yüksek ama Venedik’ten çok daha uygun. Yaklaşık 2500 adet otelin yer aldığı şehirde fiyatlar otellerin sahip olduğu konuma, kalitesine gibi şeylere göre değişse de gecelik çift kişilik oda fiyatı 90-130 Euro arasına çok güzel tesislerde yer ayırtılabilir. Üstelik bu fiyatlara genellikle kahvaltı da dahil oluyor. Floransa’da otel fiyatlarına %10 KDV dahilken kişi başı gecelik 4,5 Euro şehir vergisi hariç. Bu tutarı otelde ödüyorsunuz.

Floransa otel rezerasyonunuzu internetin en popüler rezervasyon sitesi Booking.com üzerinden yaptırabilirsiniz. Booking.com, Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site.

Floransa Otel Tavsiyem: 4★ Hotel Londra

Floransa otel tavsiyesi Hotel Londra Firenze

Gelelim otel tavsiyelerine. Floransa’da nerede kalınır diyenler için ilk otel tavsiyem benim de son Floransa gezimde konaklayıp memnuniyetle ayrıldığım 4 yıldızlı Hotel Londra. Yaklaşık 3000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,1 puan alan bu tesis Santa Maria Novella Tren İstayonu‘nun hemen yanında yer alıyor. Biz İtalya gezimizde Floransa‘ya Roma‘dan gelmiş daha sonrasında Venedik‘e trenle geçmiştik. Bu arada Pisa‘ya da trenle günübirlik gidip gelmiştik. Yani kısacası treni çok kullandığımız için otelin konumu bizim için faydalı oldu. Otelin bulunduğu konumdan şehrin merkezi kabul edilen Duomo Meydanı yürüyerek yalnızca 15-20 dk sürüyor. Yürümek istemezseniz tren istasyonunun hemen yanında yer alan tramvay hattı da kullanılabilir.

Biz otelde çift kişilik oda için gecelik 129 Euro ödedik. Bu fiyata güzel bir kahvaltı da dahildi. Floransa’da nerede kalınır yazısını hazırlarken kış dönemi için aynı otelde çok daha makul fiyata oda vardı. Kısacası indirimleri yakalarsanız otelde uygun fiyatlara konaklamanız mümkün. Açıkça konuşmak gerekirse Floransa’ya tekrar gidecek olsam belki tren istasyonunun merkez tarafına yakın diğer otel tavsiyelerimin güncel fiyatlarına da göz atardım. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Floransa İçin Diğer Otel Tavsiyelerim

Floransa’da nerede kalınır rehberini hazırlarken sanki ben de ilk kez Floransa’ya gidecekmiş gibi şehirde yer alan tüm otelleri belirli kriterlere göre tekrar inceledim. Şehir merkezinde yer alan, en yüksek ziyaretçi değerlendirme puanlarına sahip, her bütçeye hitap edebilecek en popüler otelleri seçmeye özen gösterdim. Uzatmadan Floransa’da nerede kalınır, hangi oteller konaklama için ideal onlara geçelim.

3★ Hotel del Corso

Floransa'da nerede kalınır Hotel del Corso

3 yıldızlı Hotel del Corso oteli Booking.com’da yapılan ziyaretçi değerlendirmeleri sonucunda 10 üzerinden 9,4 gibi olağanüstü puan almış bir tesis. Şehrin tam merkezinde, Duomo Meydanı‘na birkaç dakika yürüme mesafesinde yer alan bu popüler olan tarihi 16. yüzyıla dayanan bir yapıda yer alıyor. Floransa’nın en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerinden olan otel özellikle şehrin merkezinde, ufak, kaliteli bir tesiste kalmak isteyenler için güzel bir seçenek. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Hotel Burchianti

Hotel Burchianti Floransa otel tavsiyeleri

15. yüzyıldan kalma bir binada hizmet veren 3 yıldızlı Hotel Burchianti oteli konum olarak çok güzel bir yerde bulunuyor. Yürüyerek Floransa tren istasyonuna 5, tarihi merkeze ise 10 dakika uzaklıkta yer alan otel 10 üzerinden 9,1 puana sahip. Eğer ekonomik, merkezi, kaliteli bir tesiste konaklamak isterseniz bu oteli seçebilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Hotel Alba Palace

Floransa otel tavsiyesi Hotel Alba Palace

Booking.com’da yapılan yaklaşık 2000 değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,9 puan alan Hotel Alba Palace oteli tren istasyonunun hemen karşısında yer alıyor. Geleneksel tarzda dekore edilmiş odalara sahip bu güzel, şirin otel şehrin en iyi fiyat fayda oranına sahip tesislerinden. Floransa’da nerede kalınır, biraz merkezi ve ekonomik bir yer olsun diyenler bu otele göz atabilirler. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Spadai

Floransa'da nerede kalınır Hotel Spadai

4 yıldızlı Hotel Spadai, Floransa’da nerede kalınır rehberimizdeki en yüksek ziyaretçi puanına sahip otellerden. 2000’den fazla değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 9,6 gibi muazzam bir puana sahip olan tesis şehrin tarihi merkezinde, Duomo Meydanı‘nın hemen arka sokağında yer alıyor. Oldukça güzel dekore edilmiş odalara sahip olan bu güzel otel, merkezde, kaliteli bir tesis arayanlar için güzel bir seçenek. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Grand Hotel Minerva

Floransa otel tavsiyesi Grand Hotel Minerva

Tren istasyonunun hemen yakınında yer alan 4 yıldızlı Grand Hotel Minerva 10 üzerinden 9,4 puana sahip güzel bir otel. Teras ve yüzme havuzu bulunan otelden merkezdeki Floransa Katedrali‘ne kısa bir yürüyüşle ulaşmanız mümkün. Şehrin en popüler noktalarından birinde yer alan bu kaliteli otel benim en dikkatimi çeken tesislerden biri oldu. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Balestri

Floransa otel tavsiyeleri Hotel Balestri

Santa Croce bölgesine yakın, Arno Nehri kıyısındaki Hotel Balestri Floransa’nın en önemli gezi noktalarından Ponte Vecchio ile Uffizi Galerisi’nin hemen yanında yer alıyor. Zarif bir şekilde döşenmiş odalara sahip olan bu 4 yıldızlı tesisin ziyaretçi değerlendirme puanı ise 10 üzerinden 9,0. Merkeze yakın ama kalabalık sokaklardan uzakta, nehir kıyısında, hatta şehir manzarasına sahip bir terası bulunan bir tesiste konaklamak isterseniz buraya göz atabilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ FH Hotel Calzaiuoli

Floransa otel tavsiyeleri FH Hotel Calzaiuoli

Tarihi şehir merkezinde, Floransa Katedrali’ne 2 dakika yürüme mesafesinde yer alan 4 yıldızlı FH Hotel Calzaiuoli oteli Floransa gezilecek yerler listemizdeki birçok yere çok kısa yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Toskana usulü kahvaltının sunulduğu bu güzel otel, merkezde güzel dekore edilmiş bir otelde konaklamak isteyenler için güzel bir seçenek. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ Rocco Forte Hotel Savoy

Floransa otel tavsiyesi Rocco Forte Hotel Savoy

Floransa’da nerede kalınır, kaliteli ve güzel bir tesis olsun diyenler için önerim olan 5 yıldızlı Rocco Forte Hotel Savoy oteli, Floransa’nın en güzel noktalarının başında gelen Signoria Meydanı‘nda yer alıyor. İtalyan tasarımı ile geleneksel mimarinin harmanlanması ile dekore edilmiş odalara sahip bu güzel tesis 10 üzerinden 9,1 gibi kalitesine sahip yüksek puana sahip. Eğer konaklama bütçesi konusunda sıkıntınız yoksa bence şehirde tercih edilebilecek en güzel otellerin başında burası geliyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Özetle Floransa’da nerede kalınır yazısı boyunca hem şehirde konaklama konusunda genel bilgiler vermek istedim hem de Floransa’da konaklama yapabileceğiniz güzel otel tavsiyelerimi paylaştım. Bunlar dışında şehirle alakalı bilgileri Floransa gezi rehberi ve Floransa gezilecek yerler yazılarımda bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote
[Total: 0    Average: 0/5]

Categories:   Gezi Rehberi

Comments

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.