cratosslot bodrum escort
Gezi Rehberi

Prag Havaalanı Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Prag havaalanı ulaşım

Prag‘ın tüm sivil hava taşımacılığı ihtiyacını, kent merkezinin 20 kilometre kadar dışındaki Václav Havel Havalimanı karşılıyor. Dünyanın çeşitli noktalarındaki 150 farklı destinasyondan 60 hava yolu şirketinin düzenli direkt uçuşlar gerçekleştirdiği Prag havaalanı, yılda 13 milyondan fazla yolcuyu ağırlıyor. Büyük çoğunluğu turistik amaçla kente gelen bu kitlenin ihtiyacı doğrultusunda Prag Havaalanı şehir merkezi arası ulaşım için çeşitli firmalar farklı tipte hizmetler sunuyor.

Prag Havaalanı (Václav Havel Havalimanı’ndan) Şehir Merkezine Ulaşım Seçenekleri

Prag Havaalanı içerisinde 3 terminal binası bulunuyor. 1 numaralı terminal binası İngiltere, Türkiye gibi Schengen Bölgesi dışından ve diğer kıtalardan gerçekleştirilen uçuşların varış noktası konumundayken Terminal 2 Schengen üyesi ülkelerden gelen uçakları ağırlıyor. Şehir merkezine ulaşım sağlayan firmaların çoğu bu iki terminal binasına odaklıyken bir kısmı charter seferler ve özel jetler için kullanılan Terminal 3’ü de hizmet kapsamına almış.

Airport Express (Havaalanı Ekspresi)

Prag havaalanı şehir merkezi ulaşım Airport Express

Prag Havaalanı şehir merkezi ulaşımı için sizlere önerebileceğim ilk seçenek, Çek Cumhuriyeti Demiryolları gözetiminde faaliyet gösteren Airport Express.

Son durağı şehir merkezindeki ana tren istasyonu Hlavnínádraží (Prahahl.n.) olan havaalanı ekspresi yolculuğunu 33 dakikada tamamlıyor. Merkez tren garı içerisinde ayrıca metronun C hattını kullanabileceğiniz bir durak yer alıyor. Otobüs son durağına gelmeden önceyse demir yolu ve metro istasyonları bulunan Dejvická ile Masarykovonádraží’ye uğruyor.

İlk seferine 05.30’da çıkan otobüsler 22.30’a kadar 15 dakika ila yarım saat arasında değişen aralıklarla havalimanından kent merkezine doğru hareket ediyor. Otobüslerin sefer saatlerini tam olarak öğrenmek isterseniz, DPP’nin resmi sitesine göz atabilirsiniz.

Prag Václav Havel Havalimanı’ndan ayrılmadan önce 1 ve 2 numaralı terminal binalarına uğrayan Airport Express’te şehir içi hatlardan farklı tarife uygulanıyor. Aktarma özelliği bulunmayan biletler aracılığıyla sadece bir yolculuk yapılabiliyor. Yetişkinler için havaalanı ekspresi kişi başı bilet fiyatları 60 CZK olarak belirlenmiş. 6 yaşın altındaki çocukların ücretsiz yararlanabildiği hizmet, 6-15 yaş arası bireylere %50 indirimli sunuluyor. Ayrıca Prague Card sahipleri de hiçbir ücret ödemeden otobüslerde yolculuk yapabiliyor. İhtiyacınız olan biletleri, bindiğinizin otobüsünden temin edebilirsiniz.

Belediye Otobüsü

Prag havaalanı ulaşım otobüs

Prag Václav Havel Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım konusunda DPP’nin sunduğu tek seçenek ekspres otobüslerden ibaret değil. Dilerseniz günün 24 saati boyunca şehir içi otobüsleriyle de farklı metro istasyonlarına ulaşıp merkezdeki çeşitli noktalara rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Belediye otobüslerinin en büyük avantajları, havalimanının 3 terminal binasına da uğramaları ve şehir içi tarife uygulamasına dâhil olmaları. Hatta Prague Card aldıysanız, tüm belediye otobüslerine ücretsiz binebilirsiniz.

05.00-00.00 saatleri arasında metronun A hattına aktarma yapan 119 numaralı otobüs her 5 ila 20 dakikada bir Nádraží Veleslavin’e doğru yola çıkıyor. Sefer sıklığı gün içerisinde 7,5 dakika ile yarım saat arasında değişen 100 hat numaralı otobüs ise metronun B hattından yararlanmak isteyen yolcuları Zličin’e ulaştırıyor.

Ayrıca B hattına aktarma yapmak için son durağı NaKnížecí / Anděl olan 191 sefer numaralı belediye otobüsünü de kullanabilirsiniz. 119, seferini 17 dakikada tamamlarken; 100 hat numaralı aracın yolculuğu 16 dakika sürüyor. 191 ise son durağına 51 dakikada ulaşıyor.

00.15’ten itibaren 05.00’a kadar gece seferleri 910 numaralı araç vasıtasıyla gerçekleştiriliyor. Sefer sıklığı her 30 dakikada bir olan otobüs I. P. Pavlova’ya 45, Na Beránku’ya 73 dakika içerisinde ulaşıyor. Gece seferleri de dâhil olmak üzere tüm otobüslerin güzergâhları üzerindeki duraklar hakkında detaylı bilgi edinmek için DPP’nin havalimanı transferlerine ilişkin sayfasını inceleyebilirsiniz.

Shuttle

Prag havaalanı şehir merkezi ulaşım transfer

Prag Havaalanı şehir merkezi ulaşım ihtiyacına konforun ön planda olduğu çözümler getiren firmalar da mevcut. Bunlar içerisinde en popüleri, daima en düşük fiyat garantisi sunmayı amaçlayan Prague Airport Transfers.

Firma kent merkezine gitmek isteyenlere hem paylaşımlı hem de özel servis hizmeti veriyor. Bu sayede tatil bütçesi düşük gezginler de servislerin sağladığı rahatlık ve çabukluk avantajlarından yararlanabiliyor. Firmanın 200 araçlık filosunda İngilizce bilen deneyimli şoförler görev yapıyor. Her araca misafirlerin ihtiyaç duyabilecekleri düşünülerek kente dair haritalar ve rehberler bırakılıyor. Ayrıca bilet alan her konuk tatilleri sırasında isterlerse 4 saatlik Prag turuna ücretsiz katılabiliyor.

Özellikle zaman açısından kısıtlaması olmayanlar için daha cazip olan paylaşımlı servisler aracığıyla firma, kent merkezinin yanı sıra direkt otele de ulaşım sağlıyor. Kent merkezindeki Národní 40 adresindeki durağa giden araçlar her 30 dakikada bir kalkıyor ve ücretleri kişi başı 5,50 Euro olarak belirlenmiş. Otel servisinden yararlanmak isteyen her bireyden ise 11 Euro talep ediliyor. Her iki araç da yolculuklarını aşağı yukarı 1 saatte tamamlıyor.

Konuklarına havalimanı transferi dışında farklı tur seçenekleri de sunan firmadan şoförlü araç kiralamanın bedeli 22 Euro’dan başlıyor. Araçlar konuklarını diledikleri adrese 30 dakika civarı bir sürede ulaştırabiliyor. Prague Airport Transfers tarafından sunulan tüm hizmetler için rezervasyon web sitesi üzerinden kredi kartıyla birkaç dakika içerisinde rahatlıkla yapılabiliyor. Özel araç seçeneğini tercih eden konukları, firma görevlisi gelen yolcu çıkışında karşılıyor.

Otel Servisi

Havalimanından kent merkezine gitmek için Prag’daki birçok otel misafirlerine Airport Pickup seçeneği sunuyor. Ben bu hizmetten yararlanmak istediğimde otel rezervasyonumu Booking.com üzerinden gerçekleştiriyorum. Çünkü Prag otellerine yönelik sitede hazırlanan detaylı sayfalarda konaklama tesisinin sunduğu hizmetler arasında transfer olanağının verilip verilmediği gayet anlaşır bir şekilde belirtiliyor. Hatta sizin de bu hizmetin rahatlığını tercih edebileceğinizi düşündüğümden “Prag’da Nerede Kalınır” başlıklı yazımda portföyünde otel pick up hizmeti bulunan tesisleri sizler için sıraladım.

Taksi

Prag havaalanı ulaşım taksi

Prag Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden bir diğeri ise taksiler. Üstelik kent içerisinde faaliyet gösterenlerin aksine Václav Havel’de hizmet veren FixTaxi ve AAA Taxi, konuklarına sabit fiyat avantajı ve güvenli ulaşım olanağı sunuyor. Rezervasyon işlemi web sitelerinin yanı sıra havalimanında bulunan stantlar aracılığıyla yapılabiliyor. AAA Taxi’den dilerseniz mobil uygulamayı kullanarak da araç çağırabilirsiniz.

Her iki firmada da taksimetre açılış ücreti 40 CZK olarak belirlenmiş. Bu ücrete her bir kilometrede 28 CZK eklenirken, ilk 8 dakikası ücretsiz olmakla birlikte bekleme yapılan dakika başına 6 CZK alınıyor. Havalimanının terminalleri dışında kurulan stantlar aracılığıyla taksi istendiğinde, yolculara %20 indirim hakkı tanıyan bir kupon veriliyor. Bu kupon sayesinde açılış ücreti 25, kilometre başına artış 19,90, bekleme ise 4 CZK’ye düşüyor.

Özel Araçlar

Prag havaalanı şehir merkezi ulaşım transfer araba

Prag Havaalanı’nda kendi araçlarıyla kapıdan kapıya servis hizmeti veren şahıslar ve şirketler de bulunuyor. Mercedes Benz, Audi gibi üst düzey modelli araçlar ile sağlanan bu hizmette konuklar, direkt isim kartları ile gelen yolcu terminalinin önünde karşılanıyor. Rezervasyon işlemi kimisinde internet üzerinden gerçekleştirilirken, bir kısmında ödeme şoföre yapılabiliyor.

Özel araçlar ile kent merkezine ulaşım hizmeti sunan firmaların en popülerleri Transfer Service, Prague Airport Shuttle, Transfer Prague, 24-ATP ve TA Transfers.

Firmaların tümü 4 kişiye kadar olan gruplara binek, daha fazla kişiden oluşanlara ise minibüs tahsis ediyor. Transfer Service ile 24-ATP konuklarına hizmetlerini 20 Euro’dan başlayan fiyatlarla sunarken, Prague Airport Shuttle ve Transfer Prague kent merkezine ulaşım için 4 kişiye kadar olan gruplardan 24 Euro talep ediyor. Filosundaki araç çeşitliliği ve hizmet kalitesinin yüksekliği ile dikkat çeken TA Transfers’in kiralama ücretleri ise 30 ila 67 Euro arasında değişiyor.

Firma bazında değişiklik göstermekle birlikte kiralama ücretlerine bedava şehir turu, ikram, bagaj yardımcısı, kablosuz internet bağlantısı gibi hizmetler dâhil olabiliyor. Ayrıca sabit fiyatlarla Çek Cumhuriyeti’ndeki ve komşu ülkelerdeki popüler şehirlere de ulaşım olanağı sağlanıyor.

Prag Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi boyunca sizlere kendi deneyimlerimden de yararlanarak tercih edebileceğiniz seçenekleri sıralamayı amaçladım. Eğer bu seçenekler dışında kentin görülmeye değer popüler mekânlarının hangileri olduğunu merak ederseniz “Prag Gezilecek Yerler“, kentte sizleri bekleyen olanaklar hakkında detaylar içinse “Prag Gezi Rehberi” başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

About the author

tigasan

Leave a Comment

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.