cratosslot bodrum escort
Gezi Rehberi

Prag’da Nerede Kalınır?

Orta Avrupa‘nın en güzel şehirlerinden olan Prag sahip olduğu muhteşem atmosferi ile mutlaka gezilip görülmesi gereken bir şehir. Ülkemizden düzenlenen Orta Avrupa turları ile bu güzel şehri görebileceğiniz gibi benim daha çok sevip tercih ettiğim yol olan kendi gezinizi kendiniz organize ederek de bu olağanüstü şehri kolayca gezebilirsiniz. Özellikle şehre ilk gez gideceğinizi düşünürsek akıllara ilk gelen soru doğal olarak “Prag’da nerede kalınır?” olacaktır. Bu yüzden Prag’da konaklama yapılması gereken en önemli noktaları, turistik noktaların konumlarını ve konaklama yapabileceğiniz tüm otel tavsiyelerimi Prag’da nerede kalınır? yazım boyunca anlatmaya çalışacağım.

Yazı biraz uzun gelebilir ama Prag’daki bölgeler ve en iyi fiyat performans oranına sahip oteller hakkında çok faydalı bilgiler paylaşacağım, bu yüzden detaylıca okumanızda fayda var. Bu arada Prag seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Prag gezi rehberi ve Prag gezilecek yerler başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Prag’da nerede kalınır – Prag’ın bölgeleri

Prag‘da konaklayabileceğiniz en ideal bölgeler: Eski Şehir Meydanı ve çevresi (Stare Mesto), Mala Strana ve Yeni Şehir (Nove Mesto). Eğer otelinizi bu bölgelerden bir tanesinde seçerseniz şehirdeki birçok gezip görülecek yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Prag'da nerede kalınır
Haritada, Prag’da nerede kalınır yazısı boyunca tanıttığım bölgelerin konumlarını görebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti olan Prag, köprüleri, katedralleri, birbirinden güzel mimari tarza sahip yapıları ile Orta Avrupa‘da gezilip görülmesi gereken büyülü bir şehir. Onlarca gezilecek yere sahip olmasına karşın Prag çok büyük bir şehir değil. Şehirde yer alan turistik yerlerin büyük çoğunluğu birbirine yakın mesafede sayılır. Otel seçiminizi düzgün yaparsanız hemen hemen çoğu gezi noktasına yürüyerek gidebilir yalnızca uzakta kalan yerler için toplu taşıma ya da taksiyi tercih edebilirsiniz. Gelelim Prag’da nerede kalınır? sorunun cevabına.

Prag toplam 10 bölgeye ayrılıyor olsa da bizi ilgilendiren şehrin en turistik noktaları. Bu yüzden ben Prag’da nerede kalınır yazısında bölge tavsiyelerimi bu coğrafi 10 bölgeye göre değil de turistik merkezlere göre yapacağım. Bana göre Prag’da konaklama yapılacak 3 tane güzel bölge var. Bunlar: Nehrin sağ tarafında yer alan Eski Şehir Meydanı ve çevresi (Stare Mesto), nehrin sol kıyısında yer alan Mala Strana ile Eski Şehir Meydanı’nın güneyinde kalan Yeni Şehir (Nove Mesto). Bunlar dışında yer alan bölgeler bence 2-3 günlüğüne gidilen bir şehirde kalmaya değmeyecek kadar merkezden uzak.

1. Eski Şehir Meydanı ve Çevresi (Stare Mesto)

Prag'da nerede kalınır Eski Şehir Meydanı

Prag’da nerede kalınır rehberimizde konaklama için ilk bölge tavsiyem UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, şehrin en eski, tarihi ve turistik noktası olan Eski Şehir Meydanı ile çevresi. 10. yüzyıldan beri Prag’ın merkezi kabul edilen bu bölge birçok tarihi yapı, kafe, restoran, hediyelikçi ve oteli sınırları içinde barındırıyor. Eski Şehir Meydanı bir anlamda şehrin coğrafi merkezi olduğundan dolayı Prag gezilecek yerler yazımızda tanıttığımız çoğu önemli yer bu bölgeye yürüme mesafesinde bulunuyor.

Tarihi ve mimariyi seviyorsanız, dar sokakları, en fazla 4 katlı binaları, gece gündüz hareketli yaşantısı ile Eski Şehir Meydanı ve çevresi sizin için güzel bir seçenek olabilir. Çevresinde şehrin en ünlü ve popüler kafe, restoranlarını da barındıran bu yer çok turistik olduğu için hem konaklama anlamında hem de yeme içme anlamında biraz pahalı. Bölge, hareketli yaşantısından dolayı kimi gezginler için biraz bunaltıcı ve gürültülü olabilir. Kuzey sınırında Josefov, yani Eski Yahudi Yerleşim yeri olan Stare Mesto yine de Prag’ın merkezinde kalmak isteyenler, birçok yere yürüyerek ulaşmak isteyenler için güzel bir yer. Bu arada merkezde çok fazla otel seçeneği yok, oteller genellikle ya meydanın kuzey sınırında ya da Yeni Şehir tarafında yer alıyor.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim: 3★ Cloister Inn Hotel, 3★ Motel One Prague, 4★ Hotel UNIC Prague, 4★ Residence U Malvaze, 5★ Grandior Hotel Prague.

2. Mala Strana Bölgesi

Mala Strana prag konaklama

Gelelim benim son Prag seyahatimde de konaklayıp memnun kaldığım Mala Strana adlı yere. Vltava Nehri‘nin sol tarafında, ünlü Karl Köprüsü‘ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Mala Strana tarihi binaları, Arnavut kaldırımlı fotojenik dar sokakları ve  sakinliği ile dikkat çeken bir bölge. Prag’da nerede kalınır rehberimizdeki benim de kişisel favorim olan Mala Strana özellikle şehirde gezip görülecek yerlere yürüme mesafesinde olan, metro ve tramvay gibi toplu taşımının olduğu, biraz daha ekonomik ve sessiz, sakin bir yer arayanlar için güzel bir yer. Bu nedenle bir çok yabancı kaynakta bu bölge Romantik bir tatil geçirmek isteyen balayı çiftlerine ve ailelere özellikle tavsiye ediliyor. Zaten bölgedeki otel sayısı kısıtlı ama olan oteller de oldukça kaliteli.

Prag Kalesi ile Vltava Nehri arasında kalan bu bölgenin merkezi Malostranske namesti adındaki meydan kabul ediliyor. Buradan Karl Köprüsü‘ne yürüyerek 5 dakikada ulaşmanız mümkün. Eski Şehir Meydanı ise yürüyerek 15-20 dakika sürüyor. Tarihi 10. yüzyıla dayanan bu noktada gece hayatı sönük ama bölgede yer alan geleneksel barlar ve restoranlar oldukça popüler. Özetle benim Prag’da nerede kalınır yazımda tanıttığım yerler arasında favorim bu bölge. Eğer gezilecek yerlere yakin, sessiz sakin ama güvenli, hatta merkezdeki otellere göre daha ekonomik bir yer arıyorsanız burası tam size göre. Zaten en kalitelisinden ekonomiğine kadar bölgede çok fazla otel seçeneği var.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim: 3★ Hotel Kampa Garden, 3★ Hotel William, 4★ Hotel Pod Věží, 4★ Bishop’s House, 4★ Appia Hotel Residences, 5★ Three Storks.

3. Yeni Şehir (Nove Mesto)

Prag'da nerede kalınır yeni şehir

Nove Mesto yani “Yeni Şehir” olarak geçen bu bölgenin adı sizi yanıltmasın. 14. yüzyılda kurulan ve yaklaşık 800 yıllık bir geçmişe sahip olan bu güzel bölge, Vltava Nehri‘nin sağ yakasında, Eski Şehir Meydanı‘nın ise güneyinde yer alıyor. Wenceslas Meydanı‘nın merkezini oluşturduğu bu yer günümüzde ticari yaşamında merkezi sayılıyor. Zaten bölgede birçok otel, kafe, restoran ve gece kulübü yer alıyor. Prag gece hayatının merkezi kabul edilen Nove Mesto aynı zamanda modern mimari başyapıtlara da ev sahipliği yapıyor.

Bölgede yer alan metro ve tramvay hattı ile şehirde gezip görülebilecek çoğu yere kolayca ulaşabilirsiniz. Zaten şehrin ana tren istasyonu da yine bu bölgede yer alıyor. Her ne kadar Eski Şehir Meydanı‘na yürüyerek 5-10 dakikada ulaşabiliyor olsanız da bazı yerlere gitmek için ya biraz daha fazla yürümeniz ya da toplu taşımayı kullanmanız gerekecek ki bu da bölgede konaklamanın belki de tek olumsuzluğu olarak yansıyor. Bölgenin en büyük avantajı ise tanıttığım yerler arasında en uygun fiyatlı otellere ev sahiliği yapıyor olması. Tabi bu ucuzluk bazen sıkıntılar da doğurabiliyor. Wenceslas‘ın ara karanlık ara sokaklarından uzak durmak her zaman akıl karı olacaktır. Özetle, Prag’da nerede kalınır, şöyle şehir merkezinde, zengin ulaşım ağına sahip, nispeten bazı yerlere yürüyerek ulaşabileceğim bir yer olsun aynı zamanda alışveriş, gece hayatı ve yeme içmenin de merkezi bir yer olsun diyenler için sanırım Yeni Şehir en doğru tercih olacaktır.

Bu bölgedeki otel tavsiyelerim: 3★ BedBooks Art Hotel, 3★ Exe City Park Hotel, 3★ BoHo Prague Hotel, 4★ Hotel Golden Crown, 5★ Radisson Blu Alcron Hotel.

4. Diğer Bölgeler

prag konaklama Vinohrady

Yazı başında da belirttiğim gibi aslında Prag coğrafi olarak 10 bölgeye ayrılmış duruma. Zaten 1. bölge sınırlarını; Prag Kalesi, Mala Strana, Stero Mesto ile Nove Mesto‘nun büyük bölümü oluşturuyor. Bu nedenle Prag’da nerede kalınır yazımda ben bu bölgenin detaylarına odaklandım. Ama bazı yurt dışı kaynaklı rehberlerde Prag’da konaklama için 2. bölgede yer alan Vinohrady, Vysehrad adlı bölgeler ile 3. bölgede yer alan Zizvkov‘dan da sıkça bahsediliyor. Bana göre buralar merkeze yakın gözükse de sonuçta 2-3 günlüğüne gelinen bir şehirden maksimum keyif almanın yolu biraz da gezip görülecek yerlere yürüyerek de ulaşabilmekten geçiyor. Ama yine de bu bölgelerde metro, tramvay ağına yakın çok çok ucuz bir tesis bulursanız karar sizin.

Son olarak yine bazı kaynaklarda Prag Kalesi‘nin olduğu alanı çevreleyen Hradcany bölgesinden söz ediliyor. Şehir manzarasını en iyi seyredebileceğiniz yer olan Hradcany, Prag Kalesi, Aziz Vitus Katedrali gibi birçok önemli tarihi yapı ile pahalı oteller ile dikkat çeken bir yer. Zaten ulaşım sıkıntısı olduğu için bence bu bölgeyi de es geçin.

Prag’da Şehir İçi Ulaşım

Prag'da nerede kalınır şehir içi ulaşım

Prag’da nerede kalınır rehberinde bölgelerden bahsetmişken şehir içi ulaşım konusu hakkında da kısaca bahsetmek istiyorum. Orta Avrupa’nın en önemli şehirlerinden Prag’da gelişmiş bir ulaşım ağı var. Metro, tramvay, otobüs, füniküler gibi toplu taşıma araçları ile şehirde rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Zaten yürümeyi seviyorsanız ve yukarıda tanıttığım bölgelerden birinde konaklarsanız şehirdeki çoğu yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bir de Prag’da Paris, Roma ve Amsterdam’daki şehirlerin aksine havaalanı şehir merkezi arası ulaşımda farklı bir durum var. Prag gibi şehirlerde korsan taksi tabir edilen, kaliteli araçlarla ulaşım veren yereller var. Genellikle belli başlı firmaların çatısı altında hizmet veriyor ve rezervasyon internet üzerinden yapılıyor. Transfer ödemesi ise anlık kredi kartı ile ya da şoföre yapılabiliyor. Benzer şekilde Prag’daki otellerin birçoğu da ücreti karşılığında benzer araçlarla ya da servislerle havaalanı ulaşımı sağlıyor. Bu nedenle Prag’da konaklarken illa metro ya da tren istasyonu yakınında konaklama gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Anlaştığınız şoför ya da otel servisi sizi havaalanı kapısından alıp otel kapısında indiriyor. Konu hakkında detaylı bilgileri Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Prag Otel Fiyatları ve Rezervasyon

prag otel rezervasyonu

Prag, Avrupa’nın diğer ünlü ve turistik yerlerine nazaran konaklama konusunda gezginlere çok hesaplı alternatifler sunuyor. Otel fiyatları eskiden çok daha uygun olsa da yavaş yavaş Viyana gibi şehirlerin otel fiyatlarına yaklaşıyor. Yine de güzel bir araştırma ile Paris, Roma gibi şehirlerde 2-3 yıldızlı otellere ödeyeceğiniz paraya burada 4-5 yıldızlı çok güzel tesislerde konaklayabilirsiniz. Şehirde yer alan en hesaplı otellerin gecelik fiyatları 80 Euro civarında, biraz daha düzgün ve güzel bir konaklama deneyimi sunan yerler 80-150 Euro arası gibi. Prag’daki en lüks otellerin gecelik çift kişilik oda fiyatları ise 150-200 Euro fiyat aralığından başlayarak yükseliyor.

Prag otel rezervasyonunuzu internetin en popüler ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yaptırabilirsiniz. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site olan Booking.com benim de kendi seyahatlerimde sıkça kullandığım bir site.

Prag Otel Tavsiyem: 4★ Appia Hotel Residence

Prag'da nerede kalınır Appia Hotel Residences

Prag’da nerede kalınır yazımızda ilk otel tavsiyem bizim balayı tatilimizde konakladığımız ve memnun ayrıldığımız 4 yıldızlı Appia Hotel Residence adlı tesis. Booking.com’da yapılan yaklaşık 1000 değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 9,5 gibi çok yüksek bir ziyaretçi puanına sahip olan tesis şehrin bana göre en güzel noktalarından biri olan Mala Strana‘da, Karl Köprüsü‘ne yürüyerek 5 dakika uzaklıkta yer alıyor. Sessiz, sakin ama güvenli bir konumda olan otelden yürüyerek Prag’ın turistik merkezi kabul edilen Eski Şehir Meydanı‘na 15-20 dakikada ulaşabilirsiniz. Yürümek istemezseniz de çevredeki otobüs, metro ve tramvay duraklarını kullanabilirsiniz. Örnek olarak tesisin hemen yakınındaki otobüs durağından otobüse binerek Eski Şehir Meydanı’na rahatça ulaşabilirsiniz.

Bahçeli, geniş odalı, ufak ama kaliteli bir tesis olan Appia Residence, Prag’daki en iyi fiyat performans oranına sahip tesislerden bir tanesi. Ücretsiz wi-fi hizmetinin olduğu tesiste ben çift kişilik odada gecelik 79 Euro‘ya kalmıştım. Yoğun sezonda otelin fiyatı biraz yükselebiliyor bu nedenle uygun fiyat yakaladığınız an rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Prag İçin Diğer Otel Tavsiyelerim

Prag’da nerede kalınır rehberini hazırlarken sanki ben de ilk kez Prag’a gidecekmiş gibi şehirde yer alan tüm otelleri belirli kriterlere göre tekrar inceledim. Sadece Eski Kent Meydanı ve Mala Strana çevresinde yer alan otellere bağlı kalmadan tüm otelleri konum, fiyat, ziyaretçi değerlendirmesi gibi kriterlere göre analiz ettim ve her fiyat ve kalite aralığından alttaki otelleri seçtim ve bu otelleri de alternatif olması açısından Prag’da nerede kalınır rehberine eklemeye karar verdim. Otellerin ortak özelliği Prag’daki en çok tercih edilen tesislerden olmaları.

3★ Motel One Prague

Prag'da nerede kalınır Motel One Prague

3 yıldızlı Motel One Prague oteli Booking.com’da yapılan 4000’den fazla değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 9,2 gibi muazzam bir puan almış bir tesis. Eski Kent Meydanı’na 1 km uzaklıkta bulunan ve şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerden olan Motel One, özellikle merkezi bir konumda, ekonomik ve gezginler tarafından yüksek beğeni almış bir tesis arayanlar için güzel bir seçenek. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Hotel Kampa Garden

Prag'da nerede kalınır Hotel Kampa Garden

Mala Strana Bölgesi’de, Vltava Nehri kıyısında, Karl Köprüsü’nün hemen yanı başında yer alan 3 yıldızlı Hotel Kampa Garden tarihi merkeze yakın ama sakinlik arayanlar güzel idea bir konumda yer alıyor. Manzaralı odalarda, ücretsiz wi-fi hizmetinin sunulduğu tesis 8,9 gibi gibi güzel bir ziyaretçi değerlendirme puanına da sahip. Eğer Prag geziniz boyuca sakin ama merkeze kısa bir yürüme mesafesinde, bir yandan da ekonomik bir otelde kalmak isterseniz bence Kampa Garden dikkat çeken tesislerden biri. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ BedBooks Art Hotel

Prag otel tavsiyeleri Bed Books Art Hotel

Eski Kent Meydanı’na 650m uzaklıkta yer alan BedBooks Art Hotel, Nove Mesto yani Yeni Şehir Bölgesi’nde yer alıyor. Sahip olduğu konumdan dolayı şehirdeki çoğu yere yürüyerek rahatça gidebileceğiniz tesis yakınlarında yer alan metro ve tramvay durakları ile uzak noktalara da kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer şehrin merkezinde, uygun fiyatlı bir tesis arıyorsanız bu otele göz atmanızı tavsiye ederim. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ BoHo Prague Hotel

Prag otel tavsiyeleri BoHo Prague Hotel

Prag’da nerede kalınır yazımda sıradaki otel tavsiyem 4 yıldızlı BoHo Prague Hotel. 1000’den fazla gezgin tarafından 10 üzerinden 9,6 gibi olağanüstü bir puana sahip olan ev Yeni Şehir Bölgesi’nde yer alan bu tesis, Wenceslas Meydanı’na 500 metre, Eski Kent Meydanı’na ise 600 metre mesafede yer alıyor. Dünyanın Küçük Lüks Otelleri listesinin bir üyesi olan bu ufak ama modern otel bence oldukça dikkat çekici. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Bishop’s House

Prag otel tavsiyesi Bishops House

4 yıldızlı Bishop’s House Mala Strana bölgesinde, Karl Köprüsü’nün hemen önünde yer alıyor. 10 üzerinden 9,5 gibi muazzam ziyaretçi değerlendirme puanına sahip tesisin odaları oldukça modern dekore edilmiş. Şehirdeki birçok önemli gezi noktasına yürüme mesafesi olan tesisin bulunduğu alanda birçok restoran, bar ve mağaza yer alıyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel UNIC Prague

Prag'da nerede kalınır Hotel UNIC Prague

Yaklaşık 3000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 9,3 gibi güzel bir puan alan 4 yıldızlı Hotel UNIC Prague oteli, yürüyerek Eski Kent Meydanı’na 10 dakikalık uzaklıkta bir konumda yer alıyor. Zarif bir şekilde dekore edilmiş odalara sahip tesis, şehrin en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerinin başında geliyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Residence U Malvaze

Prag otel tavsiyeleri Residence U Malvaze

4 yıldızlı Residence U Malvaze oteli, gerek sahip olduğu konum gerekse de imkanları ile Prag’da nerede kalınır yazımızdaki oteller içinde benim en beğendiklerimin başında geliyor. 3000’den fazla değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,8 puan alan tesis, Karl Köprüsü’nün hemen yanı başında, 15. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veriyor. En yakın metro istasyonuna yalnızca 5 dakika uzaklıkta bulunan otelden Eski Şehir Meydanı’na ise kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Özetle, Prag seyahatinde şehir merkezinde, kaliteli, güzel bir tesis arıyorsanız bu otel gerçekten güzel bir seçenek olabilir. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ Grandior Hotel Prague

Prag otel tavsiyeleri Grandior Hotel Prague

Eğer konaklama bütçenizde sıkıntınız yoksa ve Prag tatilinizde 5 yıldızlı, kaliteli bir otelde kalmak isterseniz Grandior Hotel Prague ilk göz atmanız gereken otellerin başında geliyor. 10.000‘den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 8,8 gibi erişilmesi güç bir puana sahip tesis Eski Kent Meydanı’na 1, Wenceslas Meydanı’na ise 1,3 km uzaklıkta yer alıyor. Ücreti karşılığında SPA hizmetinden yararlanabileceğiniz tesisin odaları son derece modern dekore edilmiş. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Prag’da nerede kalınır araştırmam boyunca en dikkat çeken konu ve tesisler bunlar. Prag gezinizde ihtiyacınız olabilecek diğer bilgileri Prag gezi rehberi, şehirde gezip görebileceğiniz tüm yerlerle ilgili bilgi ve fotoğrafları ise Prag gezilecek yerler başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

Leave your vote

1 point
Upvote Downvote
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

About the author

tigasan

Leave a Comment

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.