cratosslot bodrum escort
Gezi Rehberi

Prag’da Yapılması Gereken 5 Şey

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, Orta Avrupa’da yılın her döneminde turist çeken bir şehirlerin başında geliyor. Tarihi, mimari, mistik, doğal hali ile birçok diğer Avrupa kentinden ayrılan Prag, kafanızı dinlemek istiyorsanız da iyi bir seçenektir. Çok büyük bir şehir olmayışı, hemen her yerinin yürüme mesafesinde olması, yaşam koşullarının diğer turistik kentlere göre daha uygun olması, tarihi dokusunu hala muhafaza etmesi Prag’ı popüler yapan ögelerdendir.

Prag’da, Astronomik Saat Kulesi’nde saat başı gösteriyi izleyebilir, kendine özgü sokaklarında yürüyebilir, yerel lezzetlerinden ördek etini tadabilir, Oyuncak Müzesi, Komünizm Müzesi gibi butik tarzdaki ama içerik olarak zengin olan müzeleri ziyaret edebilir, eski şehir merkezinde yer alan sokak kafelerinde bir mola verip kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Kısacası bu şehirde birçok farklı aktivite yapabilirsiniz. Fakat mutlaka yapmanız gereken şeyleri merak ediyorsanız işte Prag’da yapılması gereken 5 şey:

1. Vlatava Nehri kenarında yemek yiyin.

Prag'da yapılacak şeyler Vlatava Nehri

Vlatava Nehri, Prag’ı eski şehir ve yeni şehir olarak ikiye ayırır. Prag’dan başlayan Vlatava, Elbe Nehri’ne akmaktadır. Üstünde tekne turları düzenlenen nehrin kenarında gezmek de ayrı bir zevk. Üzerinde 18 köprü bulunan ünlü doğa harikası, Prag’ı daha büyülü ve güzel kılıyor. Vlatava Nehri kenarında yemek yiyip manzaranın tadını çıkarabileceğiniz birçok kafe, restoran var. Gerek ulusal gerek uluslararası lezzetleri burada tadarken Prag’ı izleme fırsatı da bulmuş olursunuz.

2. Kafka Müzesi’ni ziyaret edin.

Prag'da ne yapılır Kafka Müzesi

1883 – 1924 yılları arasında yaşamış modern edebiyatın özgün yazarı Franz KAFKA, Prag’da dünyaya gelmiştir. Prag ve civarındaki coğrafyanın o dönemde yaşadığı her şeyi tecrübe eden Kafka, bunu eserlerine de yansıtmıştır. Küçük yaşta erkek kardeşlerini hastalıktan kaybetmesi, kız kardeşlerini Yahudi soykırımında yitirmesi, göç etmek zorunda kalması, Milena’ya olan tutkulu aşkı gibi ögeler Kafka’nın yaşayıp eserlerine yansıttığı temel şeylerdir. Kafka Müzesini ziyaret etmek Prag’da mutlaka yapılması gereken şeylerin başında gelir. Müzede Kafka’nın kişisel eşyaları, eserleri ve Prag üzerinde yarattığı etki ile ilgili öğeleri görebilirsiniz.

Kafka Müzesi giriş ücreti tam bilet 200, indirimli bilet 120 Çek Kronu’dur. Müze her gün 10:00 – 18:00 arasında açıktır.

3. Sürekli güncellenen “Lennon Wall” u görün.

Prag'da ne yapılır Lennon Wall

John Lennon Duvarı, Prag’da yer alan ünlü bir duvar. İlk olarak 1980 yılında Lennon anısına sanatçının bir figürünün yapılması ile oluşturulan duvar sonrasında yazılan yazılar, yapılan grafitiler, şarkı sözleri ile her gün farklı bir şekle dönüşen duvar, Prag’ı özgün kılan ögelerden biri haline gelmiştir. Duvarın tam adresi Velkoprevorske namesti, 10000 Praha, Çek Cumhuriyeti’dir.

4. Tradelnik yerel tatlısından yiyin.

Prag'da yapılacak şeyler Tradelnik

Prag sokaklarında gezerken burnunuza sıcak tatlı ve tarçın kokusu geliyorsa “Tradelnik” yakınlarında diyebileceğiniz bir yer vardır. “Tradelnik” ilk olarak Slovakya’da yapılsa da zamanla Prag’a özgü hale gelmiştir. Almanya, Bulgaristan, Avusturya ve Slovakya’da da benzeri yapılan bu tatlı içi boş, dışı tarçın, şeker ve fındık kaplı hamurlu bir tatlıdır. İsteğe bağlı olarak boş kısmına meyve, çikolata, marmelat, bal, dondurma gibi şeyler konulabilir. Tradelnik, Prag’a geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor.

5. Merkezden kaleye kadar yürüyün.

Prag'da yapılacak şeyler Prag Kalesi

Bir şehri keşfetmek adına en etkili gezi yöntemi yürümektir ve Çek Cumhuriyeti’nin başkenti buna çok uygundur. Prag’da çoğu yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. “Old Town” (Eski şehir merkezi) olarak bilinen yerden popüler gezi noktalarına uğrayarak, küçük kafe ve restoranlarda mola vererek Petrin Tepesi’nde bulunan Prag Kalesi’ne kadar yürüyebilirsiniz. Bu yürüyüş rotası ile Prag şehrinin tadına tam olarak varırsınız.

Prag gezinizde ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri; Prag gezi rehberi, Prag gezilecek yerler ve Prag’da nerede kalınır başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

About the author

tigasan

Leave a Comment

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.